Kontakt

TROYSKÁ UNCA

Flickr / Scale (celĂ˝)Názov Troyská unca (v angličtine Troy weight alebo Troy ounce, slovensky niekedy prepisované tiež ako Trojská unca) je známy mnohým maklérom, ktorí pracujú s drahými kovmi, rovnako ako klenotníkom, lekárnikom, aj obyčajným zvedavým ľuďom.

Troyská unca je základná váhová jednotka na národných a medzinárodných trhoch zlata, striebra, platiny a iných drahých kovov, príp. drahokamov.

1 Oz = troyská unca

1 troyská unca = 1/12 troyskej libry = 31,1034768 gramov


32,15 troyských uncí = 1 kilogram

Názov Troyská unca je odvodený od francúzskeho mesta Troyes, ktoré sa nachádza v oblasti Champagne na severe Francúzska. Dnes je Troyes mestečko s populáciou asi 60 000 ľudí.
V 17-18 storočí však bola situácia trochu odlišná: Troyes bolo najbohatším mestom, ktoré organizovalo veľké trojmesačné trhy, na ktoré prichádzali všetci významní remeselníci a obchodníci z celého sveta. Je známe, že do Troyes prichádzali obchodníci až z Carihradu (dnešný Istanbul) alebo zo Škótska. A práve tu dochádzalo k peňažným transakciám: koruny sa menili na libry, dukáty, dináre a opačne. Normy pre zmenu valút sa odtiaľ rozšírili najprv do Európy a potom do celého sveta.

A práve podľa hmotnostnej jednotky používanej pri tunajších trhoch bola pomenovaná dodnes používaná jednotka hmotnosti Troyská unca.


Nahoru

Všetky texty na týchto stránkach boli čerpané z oficiálnych alebo uznávaných zahraničných zdrojov. Boli spísané s najlepším svedomím a ich cieľom je podať čo najpravdivejšie informácie. Nenesieme teda zodpovednosť za akúkoľvek škodu vzniknutú nákupom drahých kovov založených na týchto informáciách a žiadny text nie je spísaný s odporúčajúcim úmyslom.

Akékoľvek ďalšie použitie, kopírovanie, distribúcia a publikácia textu tu uvedeného je zakázaná.