Kontakt

CENA ZLATA A STRIEBRA

Rovnako ako sa vyvíja cena zlata a striebra na burze, mení sa aj predajná cena investičných zliatkov a mincí u obchodníka. Konečná cena produktu je teda závislá na vývoji cien na burze.
Vývoj burzovej ceny môžete priebežne sledovať v pracovné dni (počas víkendu žiadny pohyb cien neuvidíte) na rade serverov. U obchodníka však nakúpite s prirážkou, tzv. prémiom,  čo je prirážka nad aktuálnu burzovú cenu, ktorá zahŕňa všetky náklady a maržu výrobcu, logistiku, aj maržu obchodníka. Pre konečného zákazníka je teda dôležitá konečná cena.

 

Nákup zliatkov a mincí môžete uskutočniť v niektorých bankách alebo u obchodníkov s drahými kovmi. Väčšina z nich v dnešnej dobe prevádzkuje internetový obchod a nakúpiť tak môžete z pohodlia domova.
Pred samotným nákupom je dobré zistiť si konečnú cenu Vami vybraného produktu. Cena na niektorých internetových stránkach bánk a obchodníkov nie je aktualizovaná aj po dobu niekoľkých hodín a preto nemáte istotu, za akú cenu nakúpite. Ak sa ceny pravidelne a v krátkych intervaloch aktualizujú, vo väčšine prípadov to znamená, že sa jedná o aktuálnu konečnú cenu.

V oboch prípadoch však platí, že by ste si mali pred realizáciou obchodu zistiť podmienky, za akých sú produkty predávané. Navyše proces samotného nákupu sa u jednotlivých obchodníkov tiež líši. Môžete sa tiež spýtať svojich blízkych a priateľov, možno budete prekvapení, že majú s nákupom investičného zlata a striebra skúsenosti a necháte si poradiť, prípadne nejakého obchodníka odporučiť.

Vo všeobecnosti platí, že čím menši zliatok, tým viac zaplatíte. Všimnite si, že pri kúpe dvoch zlatých 5g zliatkov zaplatíte viac, než pri kúpe jedného zlatého 10g zliatku. Zliatky menších gramáží sú teda vhodnejšie ako darček.


Za zmienku stojí tiež skutočnosť, že investičné zlaté zliatky a mince nepodliehajú v celej Európskej únii dani z pridanej hodnoty (DPH). Strieborné zliatky a mince naopak DPH podliehajú, pri ich nákupe teda musíte počítať s cenou vyššou práve o sadzbu dane.
 

AKTUÁLNA CENA ZLATA A STRIEBRA V USD/1 Oz


[Most Recent Quotes from www.kitco.com]                            [Most Recent Quotes from www.kitco.com]


Nahoru

Všetky texty na týchto stránkach boli čerpané z oficiálnych alebo uznávaných zahraničných zdrojov. Boli spísané s najlepším svedomím a ich cieľom je podať čo najpravdivejšie informácie. Nenesieme teda zodpovednosť za akúkoľvek škodu vzniknutú nákupom drahých kovov založených na týchto informáciách a žiadny text nie je spísaný s odporúčajúcim úmyslom.

Akékoľvek ďalšie použitie, kopírovanie, distribúcia a publikácia textu tu uvedeného je zakázaná.